Kasa fiskalna dla lekarza medycyny rodzinnej

Kasa fiskalna dla lekarza
Kasa fiskalna dla lekarza

Kluczowymi elementami podstawowej opieki zdrowotnej są lekarze medycyny rodzinnej.  Będąc osobami zaufania publicznego każdego dnia badają wielu pacjentów. Pomagają im w tym różne urządzenia takie jak stetoskop czy ciśnieniomierze. Wraz z początkiem 2015 roku w życie weszły nowe przepisy, które wprowadzają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych m.in. przez lekarzy i dentystów. W myśl nowego rozporządzenia lekarze na przykład medycy rodzinnej muszą zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i zarejestrować go we właściwym urzędzie skarbowym. Mają na to czas do 1 marca 2015 roku.

Zdecydowanie nie warto czekać na ostatnią chwilę. Lepiej zakupić odpowiednie urządzenie rejestrujące już teraz. Warto zastanowić najpierw jakie cechy powinna posiadać właściwa kasa fiskalna dla lekarza medycyny rodzinnej? W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie jaki typ urządzenia bardziej sprawdzi się w tym zawodzie – kasa stacjonarna czy kasa mobilna? Biorąc pod uwagę, że lekarze medycyny rodzinnej często odbywają wizyty domowe u swoich pacjentów – gdzie badają, wstępnie rozpoznają chorobę, udzielają porad, wypisują recepty i w razie czego wystawiają zwolnienia lub zaświadczenia, lepiej sprawdzi się sprzęt mobilny. Charakteryzuje go lekkość i niewielkie gabaryty. Przy jego pomocy po każdej odbytej wizycie lekarz od razu rozlicza się ze swoim pacjentem wydając paragon. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pacjenci otrzymują potwierdzenia świadczonej usługi.

kasa fiskalna dla lekarza medycyny rodzinnej powinna być również wyposażona w elektroniczną kopię paragonów. Za jej pomocą wszystkie potwierdzenia zapisują się w pamięci urządzenia, a lekarze nie muszą już zbierać i przechowywać rolek papieru z ostatnich 5 lat. W razie kontroli wewnętrznej z urzędu skarbowego bez trudu można przedstawić ewidencję sprzedaży. Ponadto kontrole może przeprowadzić również prywatna przychodnia zatrudniająca lekarza medycyny pracy. Wtedy kasa fiskalna dla lekarza posiadająca tę opcję sprawdzi się doskonale. Jeżeli urządzenie zostanie zakupione w przewidzianym na to terminie i zarejestrowane można liczyć na zwrot z urzędu skarbowego do 700 złotych.